Kabel koncentryczny zwany także kablem antenowym lub satelitarnym, jest jednym z najważniejszych elementów instalacji
anten satelitarnych czy telewizji kablowych, a także telewizji przemysłowych. Jego rola w procesie projektowania instalacji jest też bardzo często pomijana i niedoceniana. A to duży błąd, ponieważ kabel koncentryczny
transmituje zmienny sygnał z anteny do telewizora i niewłaściwie dobrany może być przyczyną kiepskiej jakości obrazu i niestabilnego połączenia.
Na jakie parametry zwrócić uwagę?
Wewnętrzne warstwy
koncentryka odpowiadają za jego
tłumienność i jakość
przesyłanego sygnału, natomiast warstwy zewnętrzne mają większy wpływ na jego żywotność i możliwe zastosowania. Na tłumienie kabla antenowego wpływa także średnica i materiał wykonania żyły wewnętrznej, która tworzy rdzeń kabla. Najlepsze efekty da żyła wykonana z miedzi i o średnicy powyżej 100 mm. Nie bez znaczenia jest także sam oplot, czyli siateczka zrobiona z miedzianych lub aluminiowych drucików, której większa gęstość przekłada się na lepszą jakość sygnału.
Jaki wybrać?
Każdy kabel
satelitarny powinien być dobrany w zgodzie z panującymi warunkami, ale można wyznaczyć jedną,
uniwersalną prawidłowość. Otóż jakość koncentryka powinna zwiększać się wraz z jego długością. Przewód, który musi przetransmitować sygnał między anteną a odbiornikiem na większą odległość, jest narażony na większą ilość zakłóceń.
Wysoka jakość kabla antenowego zapobiega powstawaniu wszelkiego rodzaju zakłóceń, takich jak zamrażanie scen czy tzw. pikseloza. W każdym standardzie rozdzielczości telewizora kabel antenowy ma ogromne znaczenie.