Xam.pl
wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » RTV i AGD » Kabel internetowy Lan Patchcord - Na co zwrócić uwagę przy wyborze kabla internetowego ? Jaki przewód skrętka wybrać ?

Kabel internetowy Lan Patchcord - Na co zwrócić uwagę przy wyborze kabla internetowego ? Jaki przewód skrętka wybrać ?

Czym się kierować podczas wyboru kabla sieciowego-LAN ? Czy grubość ma znaczenie? Czy każdy kabel nadaję się na zewnątrz?


Szybki dostęp do sieci internet jest dziś podstawą normalnego funkcjonowania wielu użytkowników internetu, szczególnie sieciowych graczy, osoby posiadające własne serwery, czy też aby oglądać telewizję online. Dlatego właśnie ważne jest to, by połączenie działało jak należy i pozwalało komfortowo korzystać z Internetu, jak i sieci lokalnej.
W związku z powyższym warto poznać wszystkie rodzaje przewodów internetowych kabli patchcord, ich specyfikację techniczną oraz parametry, aby wybrać najlepszy model.

 
kabel lan internetowy

Co to jest w kabel LAN?

Internetowy kabel RJ45 jest to przewód typu skrętka, wykorzystywany do podpięcia takich urządzeń jak: router, komputer, konsola czy telewizor do internetu oraz lokalnej sieci. Przesyła on informacje pomiędzy dwoma podłączonymi za jego pomocą urządzeniami.

Aby wybrać odpowiedni kabel LAN należy zwrócić uwagę na jego najważniejsze cechy:

 1. Długość kabla – jeżeli router jest obok komputera, bez problemu wystarczy nam nawet 50-centymetrowy przewód LAN.
 2. Kategoria – aktualnie podstawa to 5e, a jeśli chcemy uzyskać szybsze połączenie o zwiększonej długości, postawmy na wersję 6.
 3. Końcówka – przewód służący do podłączenia routera z komputerem lub innym urządzeniem powinien być zakończony z obu stron wtykiem RJ45
 4. Grubość przewodu - w zależności od potrzeb wyróżniamy kable okrągłe oraz płaskie (slim).  U nas w sklepie takowe państwo znajdą.
 5. Rodzaj połączenia - w standardowym połączeniu router - komputer, router - Telewizor, router - konsola wymagany jest kabel typu prostego.

Rodzaje kabli Ethernet

 • kable UTP (Unshielded Twisted Pair) – skrętka nieekranowana: najtańsza i najpopularniejsza, do użytku przede wszystkim wewnątrz pomieszczeń,
 • kable FTP (Foiled Twisted Pair) – skrętka całościowo ekranowana folią: rozwiązanie często stosowane w sieciach, zapewniające większe bezpieczeństwo,
 • STP –S/FTP(Shielded Twisted Pair) – skrętka całościowo ekranowana folią, a do tego ekranowane są jeszcze poszczególne pary przewodów: wykorzystywana głównie w przemyśle, chroniąca przed szkodliwym wpływem elektromagnetycznym.

Kategorie kabli sieciowych

 • Kategoria 5e - ten typ kabla sieciowego RJ45 umożliwia transmisję danych z częstotliwością do 155 Mhz i prędkością do 1000 Mb/s na maksymalnej długości 100 metrów. Kategoria ta jest odpowiednia dla wszystkich sieci osobistych, zwłaszcza dla dostępu do Internetu - w tym sieci szerokopasmowych za światłowodami.
 • Kategoria 6 - kable RJ45 kategorii 6 mogą przesyłać dane o częstotliwości do 250 Mhz i prędkości transmisji danych do 1 Gbit/s na długości do 100 metrów. Ten typ kabla może umożliwić korzystanie z Gigabit Ethernet. Dlatego właśnie staje się on standardem dla sieci korporacyjnych.
 • Kategoria 6a - kategoria 6a natomiast pozwala na przesyłanie danych z częstotliwością do 500 Mhz przy prędkości transmisji danych do 10 Gbps. Kabel kategorii 6a stosowany jest w sieciach o pełnym dupleksie łączy ethernetowych.
 • Kategoria 7 - kategoria 7 jest najwyższą kategorią i umożliwia transmisję danych z częstotliwością do 600 Mhz i prędkością transmisji danych do 10 Gbps. Są one używane w sieciach komputerowych ethernet, które wymagają bardzo dużych szybkości transferu. Kabel kategorii 7 posiada cztery skręcone pary, które są indywidualnie ekranowane. Dlatego też ten typ kabla jest po prostu najlepszym możliwym osiągnięciem dla kabla.


Koniec końców jaki kabel wybrać, jaki polecamy?

Niezależnie od tego, czy wykorzystujesz kabel sieciowy czy WIFI, zawsze ważnym wyznacznikiem jest prędkość transmisji. W przypadku połączenia przewodowego istotna jest kategoria kabla i jakość wykonania kabla internetowego.

alt 
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównejWróć do kategorii RTV i AGD

Informacje

 • baner kamery
 • STATYCZNE
 • Długopis 3d
 • Kółka gimnastyczne
 • xam.pl kupuj bezpośrednio
 • glowna
012345
0
Copyright Xam.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Powered by Escapex7
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
darmowa dostawa