Xam.pl
wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » RTV i AGD » Kabel HDMI 2.0 czy 2.1 - jaki wybrać ? Nowości w standardzie Ultra High Speed HDMI Cable

Kabel HDMI 2.0 czy 2.1 - jaki wybrać ? Nowości w standardzie Ultra High Speed HDMI Cable

Jaki kabel jest lepszy do telewizora: HDMI 2.0 czy HDMI 2.1? Zobacz porównanie kabli ULTRA HIGH SPEED oraz czym obecnie należy się kierować przy wyborze przewodu HDMI. Kabel HDMI 2.1 ranking.

 
alt

Czy kabel HDMI 2.0 jest wystarczający do domowego zastosowania?

Przewód w standardzie 2.0 ma przepustowość 18 Gb/s oraz posiada 32 kanały audio. Kabel HDMI 2.0 zapewnia obsługę rozdzielczości w częstotliwości do 60 klatek na sekundę oraz obsługuje statyczny HDR. Przewód HDMI 2.0 przeznaczony jest więc głównie do przesyłania obrazu w jakości 4K 60fps. Chociaż Full HD i 4k jest nadal złotym standardem na rynku pojawia się coraz więcej telewizorów 8k, które ze względu na dużo większe wymagania potrzebują przewodu o wyższym standardzie niż 2.0 czyli kabla HDMI 2.1.  
 

 
alt
 

Co daje nam standard 2.1 w kablach HDMI?

Przede wszystkim kabel HDMI 2.1 zapewnia dużo większą szybkość transmisji danych - przepustowość na poziomie 48 Gbit/s w porównaniu do poprzedniego modelu (18Gbit/s). Pozwala to na obsługę rozdzielczości 7680x4320 czyli 8k przy odświeżaniu 60Hz oraz 4k 120Hz. Jest to niezbędne jeśli chcemy cieszyć się pełnią obrazu w najnowszych telewizorach 8k. Przewód HDMI w standardzie 2.1 pozwala także na kompatybilność z dynamicznym HDR i zmienną częstotliwością odświeżania co na pewno ucieszy wszystkich graczy. Kolejną ogromną zaletą kabli HDMI 2.1 dla gamingu jest wsparcie rozdzielczości 4k 120fps dzięki czemu możemy podłączyć konsolę PS5 na najwyższym ustawieniach video.

 

Co jeszcze należy wiedzieć kablach HDMI 2.1 ?

  • Przewód ULTRA HIGH SPEED 8k czyli HDMI 2.1 jest kompatybilny wstecznie z niższymi standardami co oznacza że możemy go również używać w urządzeniach obsługujących standard 2.0 czy 1.4.
  • Kabel HDMI 2.1 wspiera standard eARC który zapewnia najwyższa jakość, oraz pozwala na przesył zaawansowanych formatów dźwięku, takich jak na przykład Dolby Atmos.
  • Dynamiczny HDR pozwala uzyskać bogatą kolorystykę i szeroki zakres jasności kolorów dzięki czemu możemy uzyskać o wiele głębsze odcienie czerni z większą ilością detali oraz bardziej intensywne światła.
  • Certyfikowany kabel HDMI 2.1 jest zgodny z wytycznymi oficjalnej organizacji certyfikującej HDMI Licensing org.co oznacza że kable które posiadają tą certyfikację przeszły pozytywnie szereg rygorystycznych testów.
  • Przenoszenie sygnałów przez kabel HDMI 4k 120Hz oraz 8k 60Hz stwarza pewne utrudnienia jeśli chodzi o długość kabla,  dlatego nie znajdziemy miedzianego przewodu w standardzie 2.1 o długości ponad 5m.
 
alt
 

Jaki wybrać kabel HDMI 2.0 czy HDMI 2.1?

 

Najnowsze standardy powinny nas zainteresować jeśli chcemy uzyskać dźwięk i obraz w najwyższej osiągalnej technologii. Dostępne obecnie telewizory 8k czy specjalistyczny sprzęt audio-wideo wymagają kabla w standardzie ULTRA HIGH SPEED HDMI 2.1 aby w pełni cieszyć się możliwościami urządzeń. W rankingu kabli HDMI dla niższych rozdzielczości niż 8k uwzględniamy przewody HDMI 2.0. Wysokiej jakości przewody 2.0 są wystarczające jeśli posiadamy podstawowy telewizor 4k i nie planujemy na razie wymiany sprzętu na urządzenia nowszej generacji. Jeśli zależy nam na kablu HDMI 2.1 o sprawdzonych parametrach i jakości warto zwrócić uwagę czy posiada on certyfikację Ultra High Speed HDMI™.


kabel hdmi 2.1
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównejWróć do kategorii RTV i AGD

Informacje

  • xam.pl kupuj bezpośrednio
  • glowna
  • STATYCZNE
012
0
Copyright Xam.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Powered by Escapex7
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
darmowa dostawa